Przyczyny i objawy migreny

Migrena jest schorzeniem, które dotyka coraz większej liczby osób. Jest choroba przewlekłą, która charakteryzuje się ostrymi napadami bólu głowy, które niejednokrotnie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie.

Co to jest migrena?

Migrena jest chorobą, która objawia się jednostronnym, mocnym bólem głowy. Ból często jest pulsujący, nasila się w trakcie aktywności fizycznej. Często bólowi głowy towarzyszą nudności oraz wymioty. Napad migrenowy może trwać od 4 do 72 godzin, a powtarzają się one z rożną częstotliwością.

Objawy

Są znane dwie postacie migreny – z aurą i bez aury. W postaci migreny z aurą występuje dodatkowa faza zwiastunowa oraz aura. Podstawowymi objawami obu postaci migren jest oprócz bólu głowy, nudności, wymioty, światłowstręt, czy nadwrażliwość na dźwięk. W fazie zwiastunowej migreny można odczuwać ogólne zmęczenie, drażliwość, stany depresyjne na zmianę z euforią, ospałość, znużenie, czy pogorszenie samopoczucia. Faza ta może wystąpić nawet kilka dni przez napadem.

Przyczyny 

Geneza tej choroby nie jest do końca poznana. Część naukowców uważa, że za jej pojawienie odpowiedzialne jest nadmierne wydzielanie serotoniny, która odpowiedzialna jest za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Podczas bólu migrenowego często występują wówczas zawroty głowy. Na bóle głowy najczęściej skarżą się osoby w średnim wieku, około 40 lat. Niektórzy lekarze doszukują się także źródła migren w genach – migrena może być przekazywana genetycznie. Ciekawe jest to, że migreny znacznie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Do pojawienia się migren może przyczynić się także otyłość, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, czy zaburzenia snu. 

Czynniki wywołujące migrenę

Oprócz podstawowych przyczyn migren lekarze wymieniają także czynniki, które mogą przyspieszyć wystąpienie ataku migrenowego. Do tych czynników zalicza się między innymi: niedobór lub nadmiar snu, nieregularny tryb dobowy, stres, nagła zmiana nawyków żywieniowych, zażywanie niektórych lekarstw, a także zmiany pogody, czy zbytni hałas, zbyt silne światło lub zapachy. W leczeniu migreny ważna jest więc zmiana trybu życia, a także wykluczenie chorób, które mogą migreny wywoływać. Dzięki leczeniu objawowemu i profilaktycznemu możemy przez długi czas uniknąć nieprzyjemnych ataków migreny.

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej