Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga on podjęcia leczenia i nie tylko dentystycznego. Jak rozpoznać, że cierpimy na bruksizm, skoro zgrzytamy zębami, gdy śpimy i jakie są możliwości jego leczenia?

Symptomy bruksizmu

 Pierwszymi objawami są te w obrębie jamy ustnej i szczęki. Najczyściej należą do nich: ścieranie i pękanie zębów, ruszanie się zębów, czy ubytki klinowe, krwawienia dziąseł, przygrywanie języka, czy policzków, zaniki przyzębia, ból w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, przeskakiwanie żuchwy przy szerokim otwieraniu ust, ograniczona ruchomość żuchwy, czy nieprawidłowy jej tor.

 Osoby cierpiące na bruksizm mogą odczuwać przykurcze mięśni, bolesność lub ucisk, przerost mięśni z jednej lub obu stron twarzy, ograniczona ruchomość głowy, bóle mięśni obręczy barkowych, kręgosłupa, karku, a nawet stawów, czy obręczy miednicy. Zgrzytanie zębami ma także wpływ na narządu słuchu i wzroku. Ze strony narządu wzroku chory może odczuwać bolesność w okolicy oczodołów, suchość oka, uczucie „wysadzania oka”, czy posiadać czasowe trudności z ostrym widzeniem. Z symptomów ze strony narządu słuchu można odczuwać bóle ucha, a także zaburzenia równowagi, czy słyszeć szumy w uszach.

Leczenie 

Leczenie bruksizmu odbywa się wieloetapowo i u rożnych specjalistów. Najlepsze rezultaty przynosi połączenie leczenia w gabinecie stomatologicznym oraz u psychologa i fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta zajmie się przywróceniem prawidłowego funkcjonowania określonych partii mięśni, w tym także żuchwy i szczęki. Terapeuta manualny może także przepisać ćwiczenia do wykonania samodzielnie w domu.

Leczenie stomatologiczne polega na wyrównaniu ewentualnych nierówności w wypełnieniach, a także na zastosowaniu indywidualnej nakładki na zęby, która ochroni je przed dalszymi uszkodzeniami. Często także potrzebna jest współpraca protetyka z ortodontą. Ważne zadanie w leczeniu bruksizmu ma także psycholog. Dzięki rozmową z psychologiem pacjent uświadamia sobie źródło stresu, czy napięcia i uczy się go pozbyć lub zniwelować jego wpływ na pacjenta, radzi często zmienić tryb życia i naukę relaksowania się. Bruksizm może nieść ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, jednak szybka diagnoza i podjęcie prawidłowego leczenia pomoże zapobiec przykrym dolegliwością i szybko uporać się z problemem zgrzytania zębami.

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej