Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma. Zgrzytanie zębami odbywa się w nocy, podczas snu. Gdy osoby z bruksizmem śpią same mogą nie wiedzieć o jego istnieniu – to zazwyczaj druga osoba zwraca pierwszej uwagę na ten problem. Odpowiemy na pytania jaka jest geneza bruksizmu, czym się objawia i jakie są metody jego leczenia.

Choroba społeczna? 

Na bruksizm skarży się coraz więcej osób. Niektórzy lekarze uważają, że cierpi na nią niemalże połowa populacji! Wiele osób nie wie, że na nie cierpi, niektórzy bagatelizują to i nie podejmują leczenia Choroba ta jednak ma wiele skutków ubocznych groźnych dla zdrowia. 

Czy tylko starte szkliwo?

Bruksizm ma wpływ nie tylko na stan zębów, ale także na cały organizm. Zgrzytanie zębami  może by przyczyną silnych bóli głowy i twarzy, problemów z kręgosłupem, słuchem,  nawet wzrokiem.  

 Podczas nocnego zgrzytania zębami szczęka człowieka zaciśnięta jest z mocą 10 razy większą niż podczas zwykłego gryzienia. Takie mocne zaciskanie szczęk powoduje uszkodzenia zębów, w tym pęknięcia, urazy przyzębia, czy stawów skroniowo-żuchwowych. Mięśniom szczęki z kolei grożą nadwyrężenia, co może przyczynić się do bólów mięśni innych partii ciała, np. obręczy barkowej, karku, kręgosłupa, a nawet mięśni obręczy biodrowej, czy stawów skokowych. Dlatego też wadom zgryzu często towarzyszą wady postawy. 

Przyczyny 

Przyczyny bruksizmu nie są do końca wyjaśnione. Zazwyczaj są to wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, korony, czy protezy. Źródła bruksizmu doszukuje się także w zbyt częstym żuciu gumy. Lekarze uważają także, że jedną z przyczyn zgrzytania jest podłoże psychologiczne – może go powodować długotrwały stres, czy silne napięcie, które przejawia się ściskaniem szczęki w nocy. Zazwyczaj jednak bierze się pod uwagę oba czynniki jako genezę pojawienia się bruksizmu.

Każda część ciała człowieka jest zależna od drugiej. Nieprawidłowe działanie jednej z nich, przyczynia się do zaburzeń funkcjonowań kilku następnych. I tak zgrzytanie zębami może powodować migreny, bóle wielu mięśni, nie tylko szczęki. Zanim więc podejmiemy się leczenia poszczególnych objawów poszukajmy źródła problemu, bo może leżeć całkiem gdzie indziej, jak w tym przypadku.

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej