Cera naczynkowa – charakterystyka i pielęgnacja cz. 1.

Cera naczynkowa jest utrapieniem dla wielu osób, szczególnie młodych i dojrzałych kobiet. Charakteryzuje się występowaniem „pajączków”, czyli popękanych, widocznych naczynek krwionośnych. Kruchość naczynek spowodowana jest zbyt wysoką przepuszczalnością – wówczas naczynka rozszerzają się pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia krwi.Cera ta jest wymagające, jednak są na nią sposoby, które zmniejszą widoczność naczynek i równocześnie je wzmocnią.

Charakterystyka

 Cera naczynkowa jest zazwyczaj cienka i bardzo delikatna, przez co bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. O osób z cerą naczynkową widoczne są poszerzone naczynia włosowate, które wyglądem przypominają cienkie, czerwone niteczki. Skóra twarzy pod wpływem różnych czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych staje się czerwona, rumiana. U osób z cera naczynkową jest większe prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku różowatego.

 Czerwone naczynka pojawiają się zazwyczaj w delikatnych okolicach twarzy: koło nosa, policzków oraz brody. W tych miejscach pojawia się także rumień wywołany określonymi czynnikami.

Czynniki poszerzające naczynka

 Jak już wcześniej zostało wspomniane na pojawienie się widocznych sieci naczynek oraz rumienia mają wpływ czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. 

 Do czynników zewnętrznych zalicza się między innymi: twardą, chlorowaną wodę (dlatego zaleca się unikania kąpieli w basenach), długie, gorące kąpiele, ekspozycję skóry na mocne słońce, mróz, wiatr, czy wilgoć, używanie kosmetyków, które posiadają w składzie kwasy owocowe oraz alkohol, duże wahania temperatur, spożywanie alkoholu, ostrych przypraw, mocnej kawy lub herbaty, niektóre owoce i warzywa (np. ostra papryka, rzodkiewka), intensywny wysiłek fizyczny, odmrożenia, a także antykoncepcja i niektóre środki farmakologiczne i maści.

Czynniki wewnętrzne, które niekorzystnie działają na skórę naczynkową to: ciąża, menstruacja, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze krwi, choroby układu pokarmowego, czy nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby. Skłonność do rozszerzonych naczynek można także dziedziczyć. 

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej