O nadpotliwości i jej przyczynach

Nadpotliwość jest dolegliwością niezmiernie uciążliwą i niekomforotową. Przez nią wielu ludzi czuje się nieswojo przy codziennym wykonywaniu rożnych zadań. Nadmierna potliwość objawia się, jak sama nazwa wskazuje, nadmiernym poceniem się na dłoniach, stopach, czy pod pachami, ale także na plecach, czy brzuchu. Dlaczego się pojawia, jakie czynniki na to wpływają?

Nadmierne pocenie się

 Pocenie się jest naturalną funkcją organizmu w sytuacjach, gdy jest nam gorąco, czy bardzo zimno, gdy się denerwujemy, bądź przestraszymy lub podczas aktywności fizycznej. Jednak, gdy pocenie się nie ma związku z regulacją temperatury ciała mamy do czynienia z nadpotliwością.

Zrozumienie problemu

 Głównym powodem nadpotliwości jest nadreaktywność gruczołów potowych. Gruczoły te występują na całej powierzchni ciała człowieka, lecz najwięcej znajduje się na dłoniach, stopach, okolicach pach lub pachwin. Te właśnie obszary ciała najczęściej są dotknięte nadpotliwością.  Człowiek posiada gruczoły ekrynowe oraz apokrynowe. Te drugie znajdują się w okolicach dołów pachwowych, brodawek, okolic intymnych. Pot wydalany z tych miejsc jest bezwonny, lecz w połączeniu z potem ekrynowym mogą stanowić pożywkę dla bakterii i dawać nieprzyjemny zapach.

 Z tego względu nie jest łatwe do ustalenia co powoduje nadpotliwość. Lekarze sądzą, że częściowo jest dziedziczone,a niektórzy, że ma swoje źródło w różnych chorobach, np. cukrzycy, nadczynności tarczycy, czy chorobie nerek.

Cukier
Silne pocenie może powodować zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Pot wówczas ma charakterystyczny zapach. Pocenie się może także pojawić się w wyniku spadku cukru po: wypiciu dużej ilości kawy, wysiłku fizycznym, w wyniku stresu, czy intensywnego odchudzania się. 

 Hormony

 Kolejną przyczyną nadmiernego pocenia się mogą być hormony. Menopauza u kobiet często objawia się nadmiernym poceniem się. Także kobiety po porodzie mogą pocić się bardziej niż zawsze. Pocenie się może także powodować nadczynność tarczycy. 

Gruźlica i chłoniaki

 Poważniejszymi przyczynami nadmiernego pocenia się mogą być chłoniaki lub gruźlica. Chłoniaki to nowotwory powstające w układzie chłonnym. Pocenie się także wywołuje gruźlica.

Do lekarza

 Jeśli nadmierne pocenie się utrzymuje kilka tygodni należy zgłosić się do lekarza. Często jednak pocenie się wynika z noszenia niewłaściwej odzieży, czy bielizny,  przegrzewania ciała, picia zbyt dużej ilości kawy, czy palenia papierosów. 

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej