Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny był kiedyś powodem do wstydu. Aktualnie stał się nowym elementem mody i poprawy wyglądu. Stały aparat ortodontyczny zakładany jest przez lekarza ortodontę na określony, zazwyczaj dłuższy okres czasu, w celu wyprostowania zębów i poprawy wady zgryzu.

Aparat – po co?

 Aparat ortodontyczny zakładany jest w celu poprawy wad zgryzu, między innymi: przywraca odpowiednie zwarcie pomiędzy szczęką a żuchwą, wyrównuje zęby i umiejscawia je odpowiednio w łuku zębowym. W większości przypadków chodzi jednak o posiadanie pięknego uśmiechu i prostych zębów ze względów estetycznych oraz by dobrze się czuć z samym sobą. 

Jak działa?

 Zęby przed założeniem aparatu muszą być wyleczone. Aparat mocuje się na zębach specjalnym klejem. Odpowiednio dokręcany naciska z odpowiednią mocą na zęby nastawiając je na odpowiednie dla nich miejsce w obrębie szczęki. Po określonym czasie ząb zajmie właściwą pozycję. Korekta ustawienia zębów jest procesem długotrwałym, dlatego niejednokrotnie trwa około 2, 3 lata. W trudnych do skorygowania wadach okres ten może się przedłużyć.

Stała kontrola

 Leczenie ortodontyczne wymaga stałej opieki ortodonty. Po założeniu aparatu zęby mogą boleć przez spory okres czasu, a także za każdym razem kiedy ortodonta dokręci śrubki w celu dalszej korekty umiejscowienia zębów. W wyniku przesuwania się zębów dochodzi z jednej strony do zaniku tkanki kostnej, a z drugiej do nawarstwiania kości szczęki.

 Podczas noszenia aparatu należy wyjątkowo dbać o żeby, gdyż mogą one być osłabione. W tym celu stosuje się odpowiednie pasty polecone przez ortodontę. Osoba u której założono aparat dostaje specjalną szczoteczkę do czyszczenia aparatu, który należy czyścić po każdym posiłku, a także wskazówki jak pielęgnować jamę ustną przez okres noszenia aparatu.
Warto poświęcić swój czas na leczenie ortodontyczne. Sprawi, że nasz uśmiech będzie bardziej estetyczny, a wygląd atrakcyjniejszy. Dzięki pozbyciu się wady zgryzu zapobiegniemy także chorobom dziąseł, próchnicy, nadmiernemu ścieraniu się zębów, a także bólom głowy i dysfunkcjom stawu skroniowo-żuchwowego.

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej