Jak zostać stomatologiem?

Stomatolog to trudny zawód wymagający dokładności, sumienności, a także cierpliwości i dobrego kontaktu z pacjentem. Dentysta nie może także bać się na widok krwi, czy mdleć na sam zapach, który unosi się w gabinetach. Jak zostać dentystą i jakie trzeba mieć predyspozycje, by cieszyć się z wykonywania tego zawodu?

Co dokładnie robi dentysta?

 Stomatolog wykonuje wiele zabiegów zarówno wśród młodych, jak i starszych pacjentów. Zajmuje się leczeniem chorób zębów oraz jamy ustnej, a także podejmowaniem działań profilaktycznych. Do jego podstawowych obowiązków należy między innymi diagnozowanie i leczenie zębów, w tym wypełnianie ubytków, usuwanie kamienia, leczenie kanałowe, usuwanie zębów, a także usuwanie przebarwień z płytki nazębnej. W zależności od posiadanej specjalizacji można wykonywać obowiązki ortodonty, czy protetyka. 

Predyspozycje osobowościowe

 Dentysta to lekarz, który ściśle współpracuje z pacjentem. Z tego powodu powinien on umieć łatwo nawiązywać kontakt z pacjentem i wysłuchać go, być przyjaznym i miłym, wyrozumiałym, cierpliwym. Wizyty u stomatologa nie należą do najprzyjemniejszych i często wywołują lęk. Stomatolog musi umieć uspokoić pacjenta i wprowadzić spokojny, miły nastrój. 

Zdolności

 Stomatolog powinien posiadać odpowiednie zdolności manualne oraz dobry wzrok. Praca dentysty wymaga dokładności, cierpliwości, ale także i wyczucia, niekiedy także siły (przy wyrywaniu zębów). Zawód ten wymaga nieustannego kształcenia się i poznawaniu nowoczesnych metod leczenia zębów. 

Wykształcenie

 By zostać dentystą należy skończyć pięcioletnie, jednolite studia stomatologiczne. Podczas studiów student uzyskuje wiedzę z zakresu anatomii, chemii, a także materiałoznawstwa, ortodoncji, protetyki, technik stomatologicznych. Przyszły stomatolog w trakcie studiów odbywa także obowiązkowe praktyki w szpitalach, czy gabinetach stomatologicznych.

 Po ukończeniu studiów absolwent stomatologii odbywa roczny staż podyplomowy, który kończy się egzaminem państwowym. Zdany egzamin jest przepustką prawną do wykonywania zawodu dentysty.

Specjalizacje

 Stomatolodzy mogą także wybrać jedną ze specjalizacji: protetyka, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, periodontologia, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją, zdrowie publiczne lub epidemiologię. 

Zarobki

 Wynagrodzenie dentysty jest zależne od stażu pracy, renomy, a także miejsca pracy. W placówkach publicznych stomatolog może zarabiać od 1600 do 2500 zł netto. Lekarz stomatolog często także posiada własny gabinet prywatny, gdzie może zarobić o wiele więcej.

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej