Implanty stomatologiczne – wszystko co powinieneś wiedzieć

Implanty zębowe są powszechnie stosowane w celu ukrycia ubytków w naturalnym uzębieniu. Powinny być wytrzymałe, by odpowiednio spełniać swoją funkcję, ale także nieodróżniające się od naturalnych zębów, by wyglądały estetycznie. Zakładanie implantów odbywa się w gabinecie stomatologicznym pod okiem doświadczonego stomatologa. 

Implant

 Implant zębowy to tak naprawdę korzeń zęba. Na jego podstawie umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. To na implantach mogą być przymocowane brakujące zęby lub nawet cała proteza.

Korona
Korona protetyczna, czyli sztuczny ząb przytwierdzany jest do implantów, gdzie zastępuje prawdziwego zęba lub służy do zakrycia różnych uszkodzeń. Za pomocą koron można także zabezpieczyć słabego zęba przez złamaniem, naprawić już uszkodzonego zęba, czy w celu pokrycia zęba po leczeniu kanałowym. Rodzajów koron jest wiele. Mogą być: metalowe, akrylowe, metalowe licowane akrylem, ceramiczne, metalowe licowane porcelaną, czy cyrkonowe. Najczęściej stosowana jest korony: metalowa licowana porcelaną i cyrkonowa, gdyż wyglądem przypominają naturalnego zęba i są trwałe.

Zabieg zakładania implantów

Zabieg przebiega trzy etapowo. Pierwszy etap to wszczepianie implantu, potem wkręca się śrubę gojącą, a następnie mocuje się sztucznego zęba. 

Wszczepienie implantu polega na wywierceniu w kości otworu, w którym zostanie wkręcony implant. Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie pantomograficzne, na którego podstawie ocenia się głębokość wiercenia. Zabieg wykonuje się z znieczuleniu miejscowym lub w pełnej narkozie i może trwać od 30 minut do nawet 2 godzin. Po umieszczeniu implantu rana jest zszywana. Z czasem sztuczny korzeń zrasta się z kością, co może trwać od 3 do 6 miesięcy.  Drugi etap polega na odsłonięciu implantu i wkręceniu śruby gojącej. Protetyk wkręca śrubę w celu przyspieszenia gojenia się błony śluzowej oraz wymodelowaniu kształtu dziąsła. Po 14 dniach od wkręcenia śruby można założyć sztuczny ząb. Trzeci etap rozpoczyna się od wykonania wycisku na podstawie którego zostanie wykonana korona. Wykonywane są dwa elementy: filar protetyczny oraz korona. Na ostatniej wizycie w gabinecie lekarz przykręca łącznik do implantu i mocuje koronę. Po zabiegu lekarz przekazuje pacjentowi wskazówki do higieny jamy ustnej, a także ustala kolejne terminy wizyt kontrolnych.

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej