Próchnica – jak nie dopuścić do jej powstania?

Próchnicę chyba miał każdy chociaż raz. Doprowadza ona do psucia zębów, stanów zapalnych, a nawet może być przyczyną wyrwania zębów. Można jednak w bardzo łatwy sposób zapobiec jej powstawaniu.

Regularna higiena 

 Podstawą dbania jamy ustnej jest prawidłowa i codzienna jej higiena. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy w ciągu dnia przez około 3 minuty, najlepiej po posiłkach. Ważne by szczoteczki wymieniać regularnie, gdy stracą odpowiedni do mycia zębów kształt. Powinny także posiadać odpowiednią twardość: są szczoteczki miękkie, średnie oraz twarde. Prawidłowy dobór pasty do zębów także ma duże znaczenie w profilaktyce powstawania próchnicy. W utrzymaniu prawidłowego stanu zębów pomocne będą także nić dentystyczna oraz płyn do płukania ust.

Szczotka to nie wszystko

 Warto czyszczenie jamy ustnej wesprzeć nicią dentystyczną oraz płynem do płukania ust. Nić wymiecie resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc i zapobiegnie nagromadzaniu się bakterii, a płyn wypłucze je i pozostawi zęby pod ochroną odpowiednich substancji. Płyn ma także działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Przy jego używaniu należy pamiętać, by nie stosować go bezpośrednio po myciu zębów. Trzeba odczekać około 10 minut od mycia zębów, gdyż narazimy żeby na uszkodzenia szkliwa.

Prawidłowa dieta

 W zachowaniu dobrego stanu zębów będzie pomocna także dieta. Niektóre produkty spożywcze chronią zęby przed powstawaniem próchnicy. Należą do nich między innymi: mleko, przetwory mleczne, świeże warzywa oraz owoce, jaja, pieczywo pełnoziarniste oraz zielona herbata. Warto zaznaczyć, że mleko oraz zielona herbata zawierają wapń i fluor, które podnoszą pH jamy ustnej i zabijają bakterie. 

 Ważnym aspektem diety jest spożywanie regularnych posiłków, najlepiej 5 w ciągu dnia i po każdym myć zęby, bądź sięgnąć po gumę do żucia. Należy odstawić przekąski między posiłkami oraz niezdrowe produkty, tj. chipsy, słodycze, czy fast foody – oblepiają one zęby, co stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii.

Stomatolog

 Wizyty u dentysty przynajmniej raz na pół roku to wymagane minimum. Zazwyczaj odwiedza się dentystę, gdy ząb zaczyna boleć – wtedy jest już za późno. Najważniejsza (i tańsza) jest profilaktyka. Dentysta w gabinecie zdejmie kamień z zębów i osad, a w razie konieczności pozbędzie się próchnicy z zębów.

 

 

Zobacz także

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 1

Bruksizm nie jest do końca zbadanym schorzeniem. Duży odsetek osób cierpiących na nie, nie wie, że je ma...

Czytaj dalej

Bruksizm - Przyczyny, objawy i leczenie cz. 2

Zgrzytanie zębami jest poważniejsze niż powszechnie się uważa. Problem ten jest często lekceważony, a wymaga...

Czytaj dalej